Správny výber herných slúchadiel je dôležitý pre maximálny zážitok z hrania hier a dosiahnutie najlepších výsledkov. Kvalitné herné slúchadlá vám umožnia počuť každý krok nepriateľa, streľbu v diaľke či zabezpečia lepšiu komunikáciu s vaším tímom. Poradíme vám, na čo sa zamerať pri výbere ideálnych herných slúchadiel.
- Aké máme typy herných slúchadiel
- Herné slúchadlá na uši
- Herné slúchadlá okolo uší
- Herné slúchadlá do uší (herné špunty alebo kôstky)
- Gaming slúchadlá: Venujte pozornosť mikrofónu
- Konektivita: Zvoliť drôtové alebo bezdrôtové herné slúchadlá?
Aké máme typy herných slúchadiel
Máme 3 základné typy herných slúchadiel a každý typ má svoje výhody a nevýhody.
Herné slúchadlá na uši
Herné slúchadlá na uši sú menšie v porovnaní so slúchadlami okolo uší a nezakrývajú celé ucho. Majú tiež nižšiu hmotnosť, čo niektorí hráči ocenia pri dlhodobom nosení, avšak niektorým môže prekážať tlak, ktorý vytvárajú. Sú ideálne aj na cestovanie, pokiaľ si chcete dopriať kvalitný zvuk a hrať hry na mobile či prenosnej hernej konzole. Ich nevýhodou je menšia izolácia hluku v hlučnejšom prostredí, čo môže znižovať herný zážitok.
Herné slúchadlá okolo uší
Slúchadlá okolo uší sú väčšie v porovnaní so slúchadlami na uši. Zakrývajú celé uši, vďaka čomu poskytujú lepšiu zvukovú izoláciu. Ich dizajn nespôsobuje tlak na uši a väčšina modelov má výbornú zvukovú kvalitu, vrátane hlbokých basov. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť.
Herné slúchadlá do uší (herné špunty alebo kôstky)
U hráčov hier nie sú veľmi rozšírené. Ide o veľmi malé slúchadlá, ktoré majú nízku hmotnosť okolo 10 – 20 gramov, vďaka čomu sú skvelé na cesty. Poskytujú výbornú izoláciu zvuku, pretože tesne priliehajú k ušiam. Často sú vybavené aj aktívnym potláčaním hluku (ANC).

zdroj: 123rf.com
Gaming slúchadlá: Venujte pozornosť mikrofónu
Kvalitný mikrofón je dôležitou súčasťou herných slúchadiel, najmä ak sa zameriavate na hranie multiplayerových hier, kde potrebujete komunikovať s tímom. Gaming slúchadlá môžu mať buď všesmerový alebo smerový mikrofón.
Všesmerový mikrofón sníma zvuk z rôznych smerov a dokáže zachytiť aj okolitý ruch. Tento typ mikrofónu je preto menej vhodný pre hlučnejšie prostredie.
Naopak, smerový mikrofón sníma zvuky z jedného smeru – z vašich úst. Väčšina hráčov uprednostňuje práve tento typ mikrofónu, pretože dokáže lepšie potláčať zvuky okolia.
Niektoré modely herných slúchadiel umožňujú pomocou tlačidla deaktivovať mikrofón alebo ho fyzicky odpojiť od konštrukcie, pokiaľ mikrofón nepotrebujete. Niektoré majú mikrofón sklápací alebo zasúvací, aby vám nezavadzal, keď ho práve nepotrebujete.

zdroj: 123rf.com
Konektivita: Zvoliť drôtové alebo bezdrôtové herné slúchadlá?
Pri výbere herných slúchadiel je dôležité zvážiť, aký typ pripojenia vám najviac vyhovuje a kompatibilitu so zariadeniami.
Káblové herné slúchadlá poskytujú stabilné pripojenie, nebudete mať žiadne oneskorenie zvuku či stratu signálu. A nemusíte ich nabíjať. Káblové slúchadlá môžete pripojiť k zariadeniu USB káblom alebo 3,5 mm jackom. Pred kúpou si vždy premyslite, aký dlhý kábel potrebujete. Na trhu sú slúchadlá s káblom dlhým od pár desiatok centimetrov až po 6 metrov.
Bezdrôtové slúchadlá sú pohodlné na používanie, nebudú vám prekážať žiadne káble. Budete tak mať voľnosť pohybu, umožnia vám hudbu prehrať do vzdialenosti niekoľko metrov, kým nestratia signál. Väčšina bezdrôtových slúchadiel v strednej a vyššej triede je vybavená aktívnym potláčaním hluku (ANC). Nevýhodou bezdrôtových slúchadiel je nutnosť nabíjania a v ojedinelých prípadoch môžu trpieť oneskorením signálu (latenciou), najmä v prípade lacnejších modelov, čo nie je príjemné pri hraní akčných hier.