CS:GO alebo Counter-Strike: Global Offensive, inak známa ako CS: Global Offensive, je FPS strieľačka zo série hier Counter-Strike, ktorú spoločnosť Valve vydala v roku 2013 a ktorá priniesla mnoho zmien, ako napríklad skiny v hre a prelom v esporte.
Mapy CS:GO
Counter-Strike:GO má vo všeobecnosti zoznam oficiálnych máp v základe, niektoré vytvorené komunitou CS:GO. Mapy v základnej sade CS:GO možno rozdeliť podľa režimu, a to Bomb defusal (kde je cieľom teroristov nastražiť bombu a odpáliť ju alebo zlikvidovať tím protiteroristov a cieľom protiteroristov je buď zlikvidovať tím teroristov pred nastražením bomby, alebo „defuse“, t. j. zneškodniť bombu). Potom existujú mapy s rukojemníkmi, kde je cieľom tímu CT vziať aspoň jedného rukojemníka do spawnu CT (rukojemníci sú zvyčajne v blízkosti spawnu T) alebo eliminovať tím T, zatiaľ čo cieľom tímu T je zabrániť záchrane rukojemníkov bez toho, aby zasiahol rukojemníkov, takže tím T musí eliminovať tím CT.
Základná sada máp CS:GO obsahuje tieto mapy:
- Dust II (de_dust2)
- Inferno (de_inferno)
- Mirage (de_mirage)
- Cache (de_cache)
- Overpass (de_overpass)
- Train (de_train)
- Nuke (de_nuke)
- Cobblestone (de_cbble) – táto mapa bola vyradená v roku 2018
- Vertigo (de_vertigo)
- Canals (de_canals)
- Ancient (de_ancient)
Samozrejme, rôzne servery CS:GO majú vlastné mapy vytvorené komunitou, ktoré slúžia napríklad na precvičovanie streľby s rôznymi zbraňami, ale aj na klasické zápasy na komunitných serveroch a rôzne herné režimy.
Zbrane CS:GO
Existuje veľa zbraní CS:GO, v podstate rozdelených do kategórií, ako sú pištole, samopaly, pušky, ťažké zbrane, granáty.
Pištole:
- Glock-18
- USP-S
- P2000
- Dual Berettas
- P250
- Tec-9
- Five-SeveN
- Desert Eagle (Deagle)
- CZ75-Auto
- R8 Revolver
Submachine Guns (SMG):
- MAC-10
- MP9
- MP7
- UMP-45
- P90
- PP-Bizon
Pušky:
- Galil AR
- FAMAS
- AK-47
- M4A4
- M4A1-S
- SSG 08 (Scout)
- SG 553 (Krieg)
- AUG
- AWP
Ťažké guľomety:
- M249
- Negev
Granátové zbrane:
- HE Granát
- Blesk granát
- Kalamita granát
- Dymový granát
- Flashbang
- Decoy granát
- Molotov cocktail (CT strana)
- Incendiary granát (T strana)
Nože:
- Karambit
- M9 Bayonet
- Bayonet
- Flip Knife
- Gut Knife
- Huntsman Knife
- Butterfly Knife
- Shadow Daggers
- Navaja Knife
- Stiletto Knife
- Talon Knife
- Ursus Knife
Bomby a súpravy na ich zneškodnenie:
- C4 (Bomb)
- Defuse Kit (CT strana)
Existuje niekoľko typov nožov CS:GO, avšak v základe máte len základný nôž a okrem animácie a dizajnu skinu CS:GO sa nože nelíšia. Takže vyššie uvedené štýly nožov sú len skiny CS:GO, ktoré pridávajú do hry nový vzhľad a animácie. Skiny na nože CS:GO sú veľmi cenné a pohybujú sa vo vysokých desiatkach až tisícoch eur. V závislosti od vzácnosti získania daného noža.
Skiny CS:GO
Nebyť skinov CS:GO a možnosti otvárať v hre rôzne debny, hra CS:GO by nebola ani zďaleka taká pútavá ako teraz. Na rozdiel od CS 1.6 a CS: Source je CS:GO atraktívna vďaka skinom a systému hodnotenia.
CS:GO skiny si môžete zaobstarať pre všetky zbrane v hre, od pištolí po nože a už niekoľko rokov aj pre rukavice. Jediné, na čo nemôžete získať skiny, sú granáty. Skiny CS:GO môžu mať hodnotu od niekoľkých eurocentov až po milióny českých korún. Napríklad okolo rokov 2015-2016 bol AWP Dragon Lore nepochybne najdrahším skinom v CS:GO. V priebehu rokov AWP Dragon Lore stále patrí medzi najdrahšie skiny. V roku 2020 bol údajne najdrahším skinom v CS:GO KARAMBIT | CASE HARDENED (úplne nový), ktorý mal v tom čase hodnotu približne 120 000 dolárov (zhruba 3 milióny českých korún). Trh s najdrahšími skinmi v CS:GO sa veľmi rýchlo mení, keďže podľa PlayZone dostal v roku 2021 jeden hráč dokonca ponuku na Blue Gem variant Karambit Case Hardened v hodnote 1,5 milióna amerických dolárov, teda 32 miliónov českých korún, ktorú aj tak odmietol. A čo vy? Odmietli by ste takúto ponuku?
Ako teda vidíte, skiny CS:GO môžu byť cenným tovarom, ale musíte mať jednoducho šťastie, čo my všetci nemáme, a preto sú niektoré skiny CS:GO také cenné.
Turnaje CS:GO
Turnaje CS:GO sú neoddeliteľnou súčasťou elektronického športu a hry CS:GO všeobecne. Podobne ako sa v lete hrá legendárny tenisový turnaj Wimbledon, tak sa počas celého roka hrajú zápasy na turnajoch CS:GO. Mladí aj starší hráči bojujú o prizepooly v hodnote stoviek tisíc dolárov na turnajoch CS:GO, ktoré sledujú desaťtisíce ľudí z hráčskej komunity. Turnaje nie sú len čisto eSportové, ale napríklad rôzne stránky organizujú aj turnaje CS:GO pre neprofesionálnych hráčov, napríklad na platforme FACEIT, kde si môžete zahrať CS:GO aj mimo klasických súťažných zápasov v systéme CS:GO rank.
Nižšie si môžete pozrieť základný zoznam turnajov CS:GO eSports:
- ESL Pro League: Jedna z najprestížnejších líg na svete, ktorá sa koná počas niekoľkých sezón v priebehu roka. Organizuje ju Electronic Sports League (ESL).
- Intel Extreme Masters (IEM): séria turnajov, ktorá zahŕňa veľké medzinárodné podujatia organizované spoločnosťou ESL.
- DreamHack Masters: DreamHack organizuje počas roka niekoľko veľkých turnajov vrátane DreamHack Masters, na ktorých sa zúčastňujú najlepšie tímy na svete.
- Blast Premier: Táto séria turnajov má niekoľko sezón a zahŕňa najlepšie tímy z celého sveta.
- ELEAGUE Major: Major turnaje sa považujú za vrchol roka v hre CS:GO. ELEAGUE bola jedným z organizátorov.
- Flashpoint: séria turnajov s vysokým cenovým fondom, ktoré organizuje skupina profesionálnych tímov Flashpoint.
- ESL One: Sú známe svojimi kvalitnými turnajmi, ktoré sa konajú na rôznych miestach po celom svete.
- StarLadder: Organizujú niekoľko turnajov vrátane série StarSeries, na ktorej sa zúčastňujú hráči z celého sveta.
- BLAST Pro Series: séria turnajov pre viacero tímov s formátom hraným počas niekoľkých dní.
- RMR (Regional Major Rankings): tieto turnaje sú súčasťou kvalifikácie na major turnaje a konajú sa v rôznych regiónoch.
- CS_Summit: Neformálne turnaje, na ktorých hráči trávia spoločný čas mimo hry a komentujú zápasy.
- ESL Katowice (IEM Katowice): jedno z najdôležitejších podujatí v kalendári CS:GO, ktoré zahŕňa hlavné turnaje a ďalšie súťaže.
CS:GO servery
CS:GO má mnoho komunitných herných serverov, ktoré prevádzkujú vášniví hráči len tak pre zábavu, alebo na nich niektoré herné portály budujú biznis. Medzi najznámejšie servery CS:GO patria servery Gamesites CS:GO od spoločnosti Gamesites, ktorá je známa svojimi servermi CS 1.6 a mala server pre GTA San Andreas Multiplayer a Minecraft. Ak chcete vlastný CS:GO server alebo akýkoľvek iný herný server, môžete využiť kvalitné servery od Crew.sk. Dôstojným konkurentom Crew.sk, ktorý ponúka CSGO servery, je aj Fakaheda.
CS:GO HW požiadavky
Minimálne HW požiadavky | Doporučené HW požiadavky | |
---|---|---|
Operačný systém | Windows 7/Vista/XP | Windows 7/Vista/XP |
Procesor | Intel Core 2 Duo E6600 / AMD Phenom X3 8750 | Intel i5-2400 / AMD FX-8120 |
Operačná pamäť (RAM) | 2 GB | 4 GB |
Grafická karta | Video card must be 256 MB or more and should be a DirectX 9-compatible with support for Pixel Shader 3.0 | GeForce GTX 960 / Radeon R9 280 |
DirectX | Verzia 9.0c | Verzia 9.0c |
Voľné miesto na disku | 15 GB voľného miesta | 15 GB voľného miesta |
Zvuková karta | DirectX-compatible | DirectX-compatible |